Počet výsledků: 65

Otevřít filtraci

Syndrom dráždivého tračníku je jiný název pro dráždivý tračník.

Dráždivý tračník neboli syndrom dráždivého tračníku je poměrně častou chronickou funkční poruchou trávicího traktu. Obvykle začíná v mladém a časném středním věku, častěji u žen. Projevuje se celou škálou různě vyjádřených příznaků: bolestmi nebo pocitem nepohody v břiše, nadýmáním, škroukáním a změnami ve smyslu poruch frekvence a konzistence stolice. Obtíže mohou záviset na druhu a množství stravy. Charakteristické je, že ani podrobné vyšetření nepřinese závažné zjištění tělesné poruchy. Někdy potíže pacienta lékaře navedou k rychlé diagnóze dráždivého tračníku, jindy musí lékař provést nebo indikovat řadu vyšetření, včetně ultrazvukového vyšetření a kolonoskopie, než se k diagnóze dráždivého tračníku přikloní. Na vzniku dráždivého tračníku se podílí nebo může podílet porucha koordinace osy mozek-střevo, zvýšená citlivost vnitřních orgánů, prodělaný střevní zánět, střevní porucha střevní mikroflóry, psychosociální vlivy. Léčba musí být komplexní a vycházet z pozitivního vztahu lékař – pacient. Lékař obvykle musí hledat spolu s pacientem režimová, dietní opatření a léky, které by se osvědčily. Obtíže mívají obvykle dlouhodobý ráz a jsou málo ovlivnitelné. Onemocnění dráždivým tračníkem nezvyšuje riziko zánětu nebo nádoru střev, ani nezkracuje život. Viz také tračník, syndrom, primární chronická bolest.

Zánět tračníku neboli kolitida může být akutní nebo chronický. Léčba se řídí podle příčiny zánětu. Odborníci rozlišují různé typy kolitid, např. ulcerózní kolitida je jedním typem idiopatického střevního zánětu. Viz také zánět, tračník.

Tračník (lat. colon) je středovou a zároveň nejdelší součástí tlustého střeva. Navazuje na slepé střevo a ústí do konečníku. Tračník se dále člení na: vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník, esovitou kličku. Obrázek: Tlusté střevo (po obvodu) a tenké střevo (uvnitř) – schematický nákres. Vyznačeny jsou všechny tři části tlustého střeva: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník se dále člení na vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník a esovitou kličku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také tlusté střevo a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz tračník.

Sestupný tračník (lat. colon descendens) je třetí ze čtyř částí tračníku. Sestupný tračník navazuje na příčný tračník, sestupuje směrem dolů po levé straně břišní dutiny, na okraji pánve se ohýbá a plynule přechází v esovitou kličku. Obrázek: Tlusté střevo (po obvodu) a tenké střevo (uvnitř) – schematický nákres. Vyznačeny jsou všechny tři části tlustého střeva: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník se dále člení na vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník a esovitou kličku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také tračník, vzestupný tračník, příčný tračník, esovitá klička.

Vzestupný tračník (lat. colon ascendens) je první ze čtyř částí tračníku. Vzestupný tračník stoupá od slepého střeva směrem nahoru až k dolnímu okraji jater, kde se ohýbá a plynule přechází v příčný tračník. Obrázek: Tlusté střevo (po obvodu) a tenké střevo (uvnitř) – schematický nákres. Vyznačeny jsou všechny tři části tlustého střeva: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník se dále člení na vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník a esovitou kličku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také tračník, příčný tračník, sestupný tračník, esovitá klička.

Příčný tračník (lat. colon transversum) je druhou ze čtyř částí tračníku. Příčný tračník navazuje na vzestupný tračník, prochází napříč břišní dutinou (pod žaludkem) směrem zprava doleva, až se nakonec ohýbá směrem dolů a plynule přechází v sestupný tračník. Obrázek: Tlusté střevo (po obvodu) a tenké střevo (uvnitř) – schematický nákres. Vyznačeny jsou všechny tři části tlustého střeva: slepé střevo, tračník a konečník. Tračník se dále člení na vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník a esovitou kličku. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také tračník, vzestupný tračník, sestupný tračník, esovitá klička.

Syndrom toxického šoku neboli TSS (zkratka pochází z anglického názvu toxic shock syndrome) je akutní stav, který postiženého člověka může ohrozit na životě. TSS je způsoben bakteriálními toxiny a může se projevovat například horečkou, bolestí hlavy, pocitem chladu, únavou nebo vyčerpaností, bolestí v krku, průjmem, vyrážkou apod. Syndrom toxického šoku je nejčastěji způsoben některými druhy streptokoků nebo stafylokoků, ale není to pravidlem. Viz také syndrom, toxicita, šok.

Touretteův syndrom je neurologické onemocnění, které postihuje mozek a nervový systém. Touretteův syndrom se vyznačuje jednoduchými nebo komplexními motorickými a hlasovými tiky, které přetrvávají alespoň jeden rok. Svalové záškuby se objevují především v oblasti hlavy a horních končetin. Mohou se projevovat mrkáním, otevíráním úst, rychlým otáčení hlavy apod. Vedle toho se objevuje popotahování, pokašlávání, vyrážení jednotlivých samohlásek nebo nemístných slov, opakování slov nebo celých vět. U většiny lidí, u nichž se Touretteův syndrom rozvine, začnou příznaky v dětství a pokračují až do dospělosti. Viz také syndrom.

Somatický syndrom je soubor příznaků, který se vyskytuje u pacientů trpících depresí. Patří mezi ně: ranní deprese (obzvláště depresivní nálada časně po ránu), ztráta zájmu nebo potěšení v činnostech, které člověku obvykle působí radost, probouzení se v časných ranních hodinách (dvě nebo více hodin před obvyklým časem vstávání), zřetelná ztráta chuti k jídlu, úbytek hmotnosti (často více než 5 % tělesné hmotnosti za měsíc), psychomotorické zpomalení nebo neklid, výrazné snížení libida (sexuální touhy). Viz také syndrom.

Zobrazeno 1 až 10 z 65

Počet výsledků